پودر شدن سطوح بتنی


به این محتوا امتیاز دهید!

پودر شدن سطح چیست؟

به وجود آمدن گرد سست ناشی از متلاشی شدن سطح بتن سخت شده را پودر شدن میگویند. ویژگی های چنین سطوحی عبارتند از:

الف. زیر هر نوع ترافیکی پودر میشوند.

ب آنها را می توان به راحتی با ناخن یا حتی با جارو کشیدن خراش داد.

 

چرا کف های بتنی پودر میشوند؟

سطح یک کف بتنی در زیر ترافیک  پودر میشود زیرا سطح تحت سایش ضعیف است. این ضعف میتواند ناشی از:

الف- هر گونه عملیات پرداختی که در صورت وجود آب روزده روی سطح یا قبل از اتمام آب انداختگی بتن انجام شود. برگرداندن این آب روزده به سطح دال توسط عملیات پرداخت، نسبت آب به سیمان را در چند میلیمتر فوقانی بسیار زیاد و در نتیجه یک لایه سطحی با مقاومت کم ایجاد می کند.

ب- عملیات پرداخت ضعیف مانند پخش سیمان خشک برای تسریع عملیات پرداخت یا پاشیدن آب به سطح در حین پرداخت.

ج- عملیات تختهماله کشی یا مالهکشی به دنبال میعان بخا هوای گرم روی بتن سرد. در هوای سرد، گیرش بتن به آرامی انجام میشود. به ویژه، این اتفاق برای بتن سرد در طبقات زیرزمین رخ میدهد. اگر رطوبت نسبتاً زیاد باشد، بخار آب روی سطح بتن تازه ریخته شده دچار میعان میشود که در صورت ماله زدن، لایه سطحی ضعیفی با نسبت آب به سیمان زیاد تشکیل میشود.

د- تهویه ناکافی در فضاهای بسته. دی اکسید کربن ناشی از احتراق گرمکنها، موتورهای بنزینی یا ژنراتورها، موتور کامیون مخلوطکن و غیره ممکن است باعث واکنشی شیمیایی به نام کربناته شدن شود که مقاومت و سختی سطح بتن را تا حد زیادی کاهش می دهد.

ه- عمل آوری ناکافی. این ضعف اجرایی اغلب منجر به یک لایه سطحی سست میشود که به راحتی تحت تردد افراد پودر میشود.

و- حفاظت ناکافی از بتن تازه ریخته شده در برابر باران، برف یا بادهای خشک. یخ زدن سطح بتن باعث ضعیف شدن سطح و در نتیجه پودر شدن آن میشود.

چگونه از پودر شدن جلوگیری کنیم؟

الف- بتن با کمترین میزان آب و با اسلامپ کافی برای عملیات ریختن و پرداخت، باعث ایجاد سطحی بادوام و مقاوم در برابر سایش میشود. به طور کلی، از بتن با اسلامپی متوسط که بیش از ۱۲۵ میلی متر نباشد، استفاده کنید. میتوان از بتن با اسلامپ بیشتر استفاده کرد، مشروط بر اینکه مخلوط بتن به گونهای طراحی شده باشد که مقاومت مورد نیاز را بدون آبانداختگی و/یا جداشدگی بیش از حد تامین کند. مواد افزودنی روانکننده معمولاً برای افزایش اسلامپ در حالی که مقدار آب کم در مخلوط است، استفاده میشود. این امر به ویژه در هوای سرد بسیار مهم است، زمانی که گیرش کند بتن منجر به آب انداختگی طولانی مدت میشود.

ب- هرگز سیمان خشک را روی بتن در حالت خمیری با هدف جذب آب روزده نپاشید. با کشیدن شیلنگ باغبانی روی سطح، آب رو زده را بزدایید. آب انداختگی  بیش از حد بتن را میتوان با استفاده از ایجاد حباب هوای عمدی، اصلاح نسبتهای مخلوط یا با تسریع زمان گیرش کاهش داد.

ج. هیچ گونه عملیات پرداخت را با وجود آب روی سطح یا زمانی که بتن به آب اندختن ادامه میدهد انجام ندهید. شمشهکشی اولیه باید به سرعت با تخته مالی با ماله دسته بلند دنبال شود. به تعویق انداختن عملیات تخته مالی با ماله دسته بلند میتواند باعث شود که آب رو زده به لایه سطحی نفوذکند. از غلتک استفاده نکنید، زیرا ممکن است موجب رو زدن ملات شود.

د بتن را مستقیماً روی ورقهای پلی اتیلن یا بستر غیرجاذب نربزید زیرا این امر می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند پودر شدن، پوسته پوسته شدن و ترک خوردن شود. قبل از ریختن بتن، یک پرکننده شکلپذیر و تراکمپذیر، مانند مخلوط نرم سنگدانه را به ارتفاع حدوداً ۷۵ تا ۱۰۰ میلی‌متر  روی ورقهای پلی اتیلن یا بستر غیرجاذب بریزید. هنگامی که نرخ تبخیر بالایی وجود دارد، بستر  جاذب را درست قبل از ریختن بتن کمی مرطوب کنید، بهطوی که آب بر روی سطح آن جمع نشود. با این حال، ممکن است ضروری باشد که بتن را مستقیماً روی ورقهای پلی اتیلن یا بستر غیرجاذب برای دال‌های داخل ساختمان ریخت. برای چنین مواردی دقت ویژهای داشته باشید تا عملیات پرداخت پس از زدوده شدن تمام آب از سطح انجام شود.

ه- برای حفظ رطوبت در دال، عمل آوری مناسب را با استفاده از مواد عملآوری غشایی مایع یا با پوشاندن سطح با آب، پارچه کنفی مرطوب یا سایر مواد عملآوری، در اسرع وقت پس از اتمام عملیات پرداخت آغاز کنید. محافظت از بتن در برابر محیط در سنین پایین بسیار مهم است.

و- در هوای سرد، دمای بتن تازه باید بیش از ۱۰ درجه سلسیوس باشد و همچنین نیاز به یک ماده افزودنی تسریع کننده گیرش وجود دارد.

چگونه میتوان پودر شدن سطح را تعمیر کرد؟

الف- از سندبلاست، شات بلاست یا آب پر فشار برای حذف لایه سطحی ضعیف استفاده کنید.

ب- برای به حداقل رساندن یا از بین بردن پودر شدن سطحی، یک سختکننده شیمیایی موجود در بازار، مانند سیلیکات سدیم (آب شیشه) یا فلوئوروسیلیکات روی یا منیزیم را روی بتن کاملاً خشک شده، با رعایت دستورالعمل های سازنده، اعمال کنید. چنانچه پودرشدن سطح بتن ادامه داشت، از یک پوشش مانند مواد لاتکسی، مواد اپوکسی یا رنگ سیمان استفاده کنید.

ج. در موارد شدید، می توان با ساییدن مرطوب سطح تا رسیدن به بتن بادوام، یک کف قابل سرویس به دست آورد. این ممکن است با ریختن صحیح یک بتن فوقانی همراه شود. اگر این کار عملی نیست، نصب یک پوشش کف، مانند موکت یا صفحات وینیل، کم هزینه ترین راه حل برای پودرشدن سطح بتن است. این گزینه نیاز به آماده سازی قبلی دارد زیرا چسبهای مواد پوشش کف به کفهایی که مشکل پودر شدن دارند نمی چسبند و گرد و غبار می تواند به داخل پوشش نفوذ کند.

برای جلوگیری از پودر شدن سطح از این تمهیدات زیر پیروی کنید:

۱- از بتن با اسلامپ متوسط که بیش از ۱۲۵ میلی متر نباشد استفاده کنید.

۲- در زمانی که بتن در حال آب انداختن است، عملیات پرداخت را شروع نکنید.

۳- از پخش سیمان یا پاشیدن آب روی بتن قبل یا در حین عملیات پرداخت خودداری کنید.

۴- از تهویه کافی گازهای خروجی از بخاری های گازسوز در فضاهای بسته اطمینان حاصل کنید.

۵- برای حفظ رطوبت بتن در ۳ تا ۷ روز اول، از عملآوری کافی و مناسب استفاده کنید و از بتن در برابر آسیبهای محیطی، به ویژه شرایط یخبندان، محافظت کنید.

 

مراجع

  • Guide for Concrete Floor and Slab Construction, ACI 302 IR. American Concrete Institute, Farmington Hills, MI
  • Slabs on Grade, Concrete Craftsman Series CCS-1, American Concrete Institute, Farmington Hills, MI.
  • Concrete Slab Surface Defects: Causes, Prevention, Repair, IS177, Portland Cement Association, Skokie, IL .
  • The Effect of Various Surface Treatments, Using Zinc and Magnesium Fluosilicate Crystals on Abrasion Resistance of Concrete Surfaces, Concrete Laboratory Report No. C-819, US. Bureau of Reclamation.
  • Residential Concrete, National Association of Home Builders, Washington, DC.
  • Trouble Shooting Guide for Concrete Dusting, Concrete Construction, April 1996.

خرید بتن آماده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.